grădiSTART pentru Necșești

Oferirea unui kit format din rechizite și haine, util într-un an de grădiniță, pentru cei mai mici locuitori ai comunei Necșești, care au nevoie de susținere.

Mulți copii din România au nevoie de ajutor. Iar copiii din categoriile vulnerabile, aflați în risc de excluziune socială, cu atât mai mult. Copiii din Necșești, Teleorman sunt printre acești mulți (din păcate) copii.

În septembrie, micuții din comuna Necșești încep și ei grădinița. Dar aceștia nu își permit din punct de vedere financiar să aducă materialele educative necesare în sala de clasă. Nu vor avea ascuțitori, creioane colorate, acuarele și nici hârtie. Mai mult, le va fi greu să se prezinte la grădiniță pentru că și îmbrăcămintea este o problemă.

Noi credem că, atunci când ajutăm un copil, ajutăm, de fapt, toate generațiile care vin după el. Sprijinind educația timpurie, oferim acces la un viitor normal unui pui de om. Și dacă viitorul normal înseamnă să-i punem la dispoziție materiale didactice care să-l ajute să viseze, o vom face.

Așa că... strângem bani pentru rechizite și un set de articole de îmbrăcăminte.

Nevoie de fonduri: 1 kit de rechizite + haine = 600 lei. Copiii care au nevoie de acest kit sunt în număr de 40.

Suma totală necesară achiziționării tuturor kiturilor e de 24.000 lei.

Mulțumim pentru ajutorul cât de mic pe care-l faceți pentru ca acești copii să crească mari.

Mulțumim și pentru distribuirea acestui proiect către prieteni sau colegi.

Mai multe detalii despre noi și proiect puteți afla de aici: www.asociatiapastel.ro