Aplauze la vârsta a treia

Oferirea unei experiențe de suflet vârstnicilor din programul Asociației Niciodată Singur: vizionarea unei piese de teatru, precedată de un prânz.

Seniorii oricărei generații sunt receptacule de povești. Iar în octombrie, luna în care se sărbătoresc persoanele vârstnice din întreaga lume, Asociația pastel și-a propus ca 30 de bătrâni din programul Asociației Niciodată Singur să aibă șansa de a vedea o poveste derulându-se în fața ochilor lor.

Experiența vizionării unei piese de teatru este, pentru mulți dintre aceștia, un lucru ce aparține trecutului. Cu siguranță, toți își amintesc fiorii pregătirilor și nerăbdarea ce precede, de obicei, un asemenea eveniment social. Așa că ne dorim să le aducem aminte și să-i facem să simtă încă o dată emoția întâlnirii cu arta și a aplauzelor.

Pentru ca experiența să fie completă, după piesa jucată de Teatrul Evreiesc de Stat în spațiul celor de la Asociația Niciodată Singur, cei 30 de vârstnici se vor bucura de un prânz copios oferit de Palace Catering.

Credem cu tărie în efectele pozitive și pe termen lung ale unui asemenea moment. Vizionarea unui spectacol de teatru este și evadare din rutina deloc plăcută, un remediu împotriva singurătății, socializare într-un alt context decât cel obișnuit, dar și sprijin emoțional care se transformă ulterior în speranță. Iar acest demers, al dăruirii speranței, ni se pare cel mai important.

Te așteptăm alături de noi cu o donație pentru ca această experiență să ajungă la bunicii noștri. Pentru că ei sunt ai noștri, ai tuturor. Și le suntem datori cu o poveste.

Mulțumim și pentru distribuirea acestui proiect către prieteni sau colegi.