Primul ajutor, profesorul salvator

Prin acest proiect, ne dorim ca profesorii copiilor cu cerințe educaționale speciale de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Băbeni să participe la cursurile de prim ajutor organizate de Crucea Roșie Vâlcea.

Un bun educator salvează. Nu doar metaforic, ci și în plan real. Iar atunci când vorbim de profesorii copiilor cu întârziere mintală, tulburări din spectrul autist, sindromul Down sau deficiențe asociate, acest lucru este chiar o necesitate.

De cursurile de prim ajutor vor beneficia, de fapt, 200 de copii (și părinții lor). În caz de urgență medicală, cu atât mai problematică la acești copii, cadrele școlare vor ști ce au de făcut și vor acționa cu fermitate.

Fiecare contribuție financiară ajută și ne aduce mai aproape de încrederea de care au nevoie profesorii pentru a-și duce la îndeplinire misiunea: ca cei pe care-i au în grijă să progreseze în deplină siguranță.

Ne ajuți cu o donație?